10.09.2014

ŽIVKO BUDIMIR: Velik broj političara bili su udbaši

Prigodom otvaranja dana RS-a, 04.rujna u Beogradu, Predsjednik RS-a Milorad Dodik ustvrdio je kako budućnost RS-a vidi u državnoj zajednici sa Srbijom. Također je nagovijestio kako će uskoro institucijama RS-a, trgovima i ulicama u svim mjestima u RS-u davati imena Radovana Karadžića, Ratka Mladića i drugih generala RS-a. Jedini političar koji je reagirao na tu izjavu jest Predsjednik FBiH Živko Budimir

budimir-zivko.jpg








U povodu provokativnih izjava predsjednika RS, portal Dnevno.ba zatražio je od predsjednika Federacije BiH da obrazloži razloge svoga energičnog, a po nekima i pomalo radikalnog istupa. Interview prenosimo u cijelosti.

DNEVNO.ba: Predsjedniče, je li Vaš odgovor Miloradu Dodiku predizborna reakcija i retorika ili je posrijedi iskrena, ozbiljna politička pa i državnička reakcija?

BUDIMIR: Uistinu korektno i razumno pitanje, napose stoga što je iz RS-a, ali i iz FBiH bilo onih koji su moju reakciju i riječi pokušali predstaviti upravo na taj način, uz komentar da se dodvoravam bošnjačkom biračkom tijelu. Nema govora o tome da je moja reakcija na bilo koji način motivirana predstojećim izborima, kao što sam uvjeren u to da ni istup Milorada Dodika ni na koji način nije samo predizborna retorika s ciljem pridobijanja glasova. Dapače, uvjeren sam da su trenutak, kao i mjesto na kome će taj politički stav biti izgovoren pomno izabrani da bi proizveli što veći politički efekt, a uzrokovali što manje posljedice.

Posebnu težinu izgovorenim političkim stavovima, koji nisu stavovi samo Milorada Dodika, daje činjenica kako su ti stavovi izrečeni pred predsjednikom Republike Srbije, predsjednikom Parlamenta  te velikim brojem političke, vjerske i znanstvene elite Srbije. Dodatnu težinu tom činu Milorada Dodika daje reakcija prisutnih, buran aplauz, odnosno podrška i odobravanje tih političkih stavova. Reakcija predsjednika Srbije Tomislava Nikolića posve je suprotna deklariranim političkim stavovima Srbije, što navodi na zaključak da i dalje postoje dvije politike Srbije prema BiH: deklarirana ili službena, te ona neslužbena ili tajna, koja za cilj i dalje ima podjelu Bosne i Hercegovine.

DNEVNO.ba: Neki smatraju da je i Vaša reakcija bila neodmjerena, pa čak i pomalo provokativna, jer ste izjavili da je Republika Srpska genocidna tvorevina. Možete li nam pojasniti zašto ste tako reagirali?

BUDIMIR: Moja izjava da je Republika Srpska genoncidna tvorevina u suštini nije ništa drugo doli razumno i pojednostavljeno objašnjenje Dodikovih stavova. Ako ste analizirali njegovu izjavu o davanju imena institucija RS-a, trgova i ulica osoboma kojima se sudi za genocid ili koje su već osuđene za genocid na nesrbima, te za ratne zločine u vrijeme rata u BiH, uz obrazloženje kako su oni zaslužni za stvaranje i očuvanje RS-a, onda je razvidno da je RS upravo genocidna tvorevina. Ako, nadalje, znamo da je ta ista velikosrpska politika nakon potpisanog Daytonskog sporazuma preselila oko 180.000 Srba koji su živjeli na području BiH, a koje je Daytonskim sporazumom pripalo Federaciji BiH, te su na taj način etnički očistili Federaciju od Srba a sada perfidno optužuju druge za to; te ako znamo da već 17 godina vrlo uspješno sprječavaju povratak Hrvata i Bošnjaka u RS - onda nema dileme da je cilj nastaviti projekt koji je započet 1991. godine genocidom nad ne-Srbima na području određenom kao Velika Srbija. Onome tko zna prepoznati strateške pravce toga djelovanja jasno je da je značajniji povratak Srba realiziran upravo na takvom strateškom pravcu u samo četiri općine koje graniče s RH u Kninskom zaleđu i povezane su sa RS-om, a to su Bosanski Petrovac, Drvar, Glamoč i Grahovo.

DNEVNO.ba: Zar je moguće da samo vi prepoznajete to, kako vi kažete strateško djelovanje, jer svi ostali političari iz hrvatskog i bošnjačkog naroda šute. Kako to objašnjavate?

BUDIMIR: Više je razloga za to, no dva su osnovna razloga i stoga ću se posvetiti samo njima. Ne mali broj Hrvata i Bošnjaka, što nije nikakva tajna pa ni posebna mudrost, surađivao je ili radio za SDB bivše Jugoslavije, kolokvijalno nazivanim UDBOM, a značajan broj njih postao je utjecajnim političarima u BiH. Neki od njih bili su takozvani spavači koji nisu aktivno djelovali za svoje nekadašnje ali i sadašnje nalogodavce sve dok nisu dosegnuli značajne pozicije ili dok to od njih nije zatraženo, a sad je - po mišljenju kreatora i nalogodavaca - trenutak za njihovo djelovanje. Još tijekom rata u BiH velikosrpska politika aktivirala je te kadrove kako bi izazvala sukobe Bošnjaka i Hrvata, što im je prilično jednostavno i uspjelo. Taj sukob promijenio je karakter rata u BiH i zaustavio međunarodnu intervenciju kojom bi bila zaustavlejna agresija na BiH te očuvana Republika Bosna i Hercegovina. Na isti način, svi hrvatski i bošnjački političari koji imaju tu udbašku prošlost  od završetka rata do danas, po uputama, ne reagiraju na politiku koja je spriječila provedbu Anexa 7 te na taj način očuvala pretpostavku otcjepljenja RS-a od BiH.

Drugi razlog ili bolje rečeno druga skupina političara Hrvata i Bošnjaka, a koji nemaju udbašku prošlost, boje se reagirati jer su svjesni svoje korumpiranosti te ih je lako ucijeniti ili kalkuliraju zbog stavova Međunarodne zajednice, pa ako šuti međunarodna zajednica, misle da je profitabilnije za njih šutjeti jer će tako lakše ostati u sedlu, odnosno sačuvati svoje pozicije koje im donose razne sinekure. Misle da će se ionako desiti što se mora desiti ili da njihova reakcija ionako neće ništa promijeniti. To je ogromna zabluda i pogreška, jer ako svijet vidi da se godinama nitko ne suprotstavlja toj politici disolucije, nije isključeno da se vremenom tim putem i krene. Upravo na tu kartu ideolozi velikosrpske politike i igraju. Ja nisam jedini koji to vidi i koji je toga svjestan, no većina onih koji to vide i imaju hrabrosti o tome govoriti nije u politici.

DNEVNO.ba: Pa kako to da za Vaše stavove nemate potporu službene politike RH, pa čak ni oporbenog nacionalnog HDZ-a, već se može zaključiti upravo suprotno, da je njihova potpora usmjenrena ka Draganu Čoviću i HDZ-u, koji su u partneskim odnosima s Dodikom i tom srpskom politikom?

BUDIMIR: Uopće ne sumnjam u to da službena hrvatska politika ne prepoznaje te procese. Suštinsko je pitanje da li je službena politika RH uistinu Hrvatska ili je i ona usmjeravana od iste službe i nekih stranih centara moći. O tome pojedini mediji i desne oporbene stranke i u Hrvatskoj već otvoreno pišu i govore. Sve češće je na meti i sam Predsjednik RH zbog pojedinih savjetnika u svom uredu koji su vrlo istaknuti članovi pojedinih srpskih organizacija. Nešto slično sigurno nećete vidjeti u Srbiji. Vrlo je intrigantna potpora političkim stavovima Dragana Čovića i HDZ-a BiH oko trećeg entiteta nekih stranaka i osoba u političkom životu Republike Hrvatske koje su bile žestoki kritičari Herceg Bosne dok je ona postojala, te koje su u to vrijeme vršile strahoviti pritisak na politički vrh RH da ukinu Herceg Bosnu, pa čak i na međunarodnoj sceni napadale Hrvatsku zbog potpore Hrvatima Bosne i Hercegovine. Isuviše sam iskusan da bih povjerovao da je ta potpora posljedica promjene političkih stavova, ne to je samo nova metoda daljnjeg urušavanja pozicije hrvata u BiH, koja u konačnice treba potpkopati i poziciju RH.

Što se tiče HDZ-a i njegove potpore sestrinskom HDZ-u i njenom predsjedniku Draganu Čoviću, i ona je dijelom posljedica stavova utjecajnih članova HDZ-a koji također imaju udbašku prošlost, a dijelom utjecajnih članova HDZ-a porijeklom iz Hercegovine, koji su još uvijek u nekom svom ratu s Bošnjacima. Onoj prvoj skupini se ne čudim, jer njihova je zadaća omogućiti podjelu BiH, koja je samo još jedna faza u realizaciji velikosrpskog projekta, no ove druge i danas smatram istinstinskim domoljubima i ne mogu vjerovati da još uvijek nisu shvatili tu političku igru kojoj su nasjeli.

DNEVNO.ba: Kako vi vidite i prezentirate politčka gibanja u regiji, vjerujete li vi da je moguća podjela Bosne i Hercegovine i kako se mislite suprotstaviti toj politici koja destabilizira BiH unutrašnju politiku, ali i narušava međunarodnu poziciju BiH?

BUDIMIR: Bosna i Hercegovina, nakon disolucije Jugoslavije, ostala je svojevrsna tampon zona između Srbije i Hrvatske, a u njoj su autohtoni narodi i Hrvati i Srbi i Bošnjaci. Podijelom Jugoslavije i međunarodnim priznanjem BiH uspostavljena je strateška ravnoteža između Hrvatske i Srbije te bi svako narušavanje te ravnoteže podijelom BiH i pripojenjem dijelova BiH jednoj od tih država narušilo tu ravnotežu i gotovo sigurno uzrokovalo novi rat na području Balkana. Ovdje je značajno naglasiti da je pripajanje dijelova BiH Hrvatskoj, od trenutka ulaska Hrvatske u EU nemoguće, a da ideolozi velikospskog projekta to dobro znaju, pa upravo stoga smatraju da je pravi trenutak podijele BiH prije ulaska Srbije u EU.

DNEVNO.ba: Znači, ništa od podjele?

BUDIMIR: Bosnu i Hercegovinu nemoguće je podijeliti i varaju se svi oni koji misle da stoga što su ratnim djelovanjem i poslijeratnom politikom uspjeli očuvati dijelove Bosne i Hercegovine etnički čistima te dijelove mogu otcijepiti od BiH. Svako prekrajanje granica BiH, osim što narušava ravnotežu, nemoguće je i zbog povijesnih, ali i imovinsko pravnih odnosa u BiH, kada je u pitanju vlasništvo nad zemljištem ali i drugim prirodnim dobrima Bosne i Hercegovine.

Znači, ja sam uvjeren da do podjele Bosne i Hercegovien ne može i neće doći, no to treba obajsniti i ponavljati svakodnevno onima koji vjeruju tim političkim manipulatorima koji ih obmanjuju i izluđuju, a u isto vrijeme ih žestoko potkradaju.

Stabiliziranje političkih prilika u BiH najbrže je moguće potpunom stabilizacijom odnosa između Hrvata i Bošnjaka, koji zajednički, na principima pune jednakopravnosti trebaju krenuti u oporavak ekonomije u F BiH, a time i cijeloj BiH. Ta promjena, praćena poboljšanjem ekonomskog stanja u BiH, uz korektan i pravičan odnos prema Srbima kako u FBiH tako RS-u jedini je put oporavka i razvoja BiH, ali i eliminacije iz političkog života u BiH retrogradnih i korumpiranih političara, koji nas žele vratiti u vrijeme između 1990. i 1995. godine.

JAVNO.ba


Ps: Budimirov govor na predizbornoj tribini u Mostaru možete vijeti na adresi:

https://www.youtube.com/watch?v=aQDlyHuW9MU



Komentari (2 komentara)

Pošalji

07.06.2018

IN MEMORIAM:  D r a g a n   K lj a j i ć

Dopredsjednik Udruge FENIKS  Jučer je u Zagrebu u 48. godini života preminuo Dragan Kljajić, dopredsjednik Udruge...

03.04.2018

Dr. Deni Porej novi direktor svjetske organizacije za zaštit...

ZAGREB – Dr. Deni Porej postao je direktor WWF Adrije, svjetske organizacije za zaštitu prirode. WWF Adria je...

29.11.2017

FEDERALNO MINISTARSTVO: Natječaj otvoren do konca prosinca

Federalno ministarstvo izbjeglih i raseljenih osoba iz Sarajeva ponovno je raspisalo natječaj za pomoć pri...

Komentari

07.10.2015

SRĐAN PUHALO: Zašto u Prijedoru uspijevaju ratni zločinci?

Poznati banjolučki sociolog i analitičar, vičan razbijanju mitova i stereotipa, nema suosjećanja za prijedorske Srbe,...

03.08.2015

AMERIČKA VELEPOSLANICA: BiH je potrebna ustavna reforma

Svi se slažu s tim da se nikada nije očekivalo da, dvadeset godina nakon završetka rata, u Bosni i Hercegovini,...

29.04.2014

EMIL VLAJKI: RS se mora osamostaliti!

Piše: Miroslav PRGOMET - Republika Srpska spremna je ustati u zaštitu i povrat svojih nasilno oduzetih nadležnosti...

Razgovori

30.07.2015

SONJA BISERKO: Cijela srpska historija jedna je velika laž

Srbija izbjegava činjenice koje jasno govore o njenoj odgovornosti za raspad Jugoslavije na brutalan način, a Srbi...

28.11.2012

U PROTEKLOM MANDATU: Vraćeni smo u sustav općine

Razgovor s g. Ilijom Zirdumom, dosadašnjim predsjednikom Općinskog vijeća...

30.08.2012

Fra Mirko Filipović, vikar plehanskog samostana

POLITIKA JE PREDUGO DUŠU NAŠEGA NARODA PREMJEŠTALA U DRUGE DRŽAVE I KRAJEVE Bosanska Posavina i raseljeni hrvatski...

POZIV POSAVSKIM HRVATIMA

UKOLIKO JOŠ NISTE IZVADILI OSOBNU KARTU U BOSNI I HERCEGOVINI, VRIJEME JE DA TO ŠTO PRIJE UČINITE. TIME NIŠTA NE GUBITE NEGO  OSTVARUJETE SVOJE PRAVO DVOJNOGA DRŽAVLJANSTVA!